تبلیغات
اخبار - عکس بازیگران - آموزش - مدل لباس - راه‌های جدید پزشکان آلمانی برای مقابله با بدخوابی

اخبار - عکس بازیگران - آموزش - مدل لباس

یوسف

جستجو

 

راه‌های جدید پزشکان آلمانی برای مقابله با بدخوابی

چهارشنبه 16 دی 1388   09:35 ق.ظ


طبق نتایج یک نظرخواهی در آلمان حدود یک دوم زنان و یک چهارم مردان از مشکل بی‌خوابی یا بد‌خوابی رنج می‌برند. روان‌پزشکان راه‌هایی مانند قدم زدن شبانه و گوش دادن به موسیقی ملایم را برای مقابله با بدخوابی توصیه می‌کنند.

انجمن آلمانی "پزشکان اعصاب و روان‌پزشکان در اینترنت" در مقاله‌ای تحقیقی، راه‌هایی را برای مقابله با بدخوابی توصیه کرده است.

طبق برآورد این انجمن، انسان تقریبا یک سوم عمرش را در خواب به سر می‌برد. زندگی سالم و پرحرکت بدون استراحت شبانه ممکن نیست.

سیستم ایمنی بدن هنگام خواب نیروی جدید ذخیره می‌کند. در مدت خواب، مغز در مقابل محرک‌ها عمل می‌کند، ماهیچه‌ها استراحت می‌کنند و پوست خود را بازسازی می‌کند. برای اینکه بدن تجدید قوا کند، لازم است که در مرحله به خواب فرو رفتن اختلالی پیش نیاید.

طبق نتایج نظرخواهی‌ای که اخیرا توسط یک شرکت بزرگ بیمه درمانی در آلمان انجام گرفته است، یک دوم زنان و یک چهارم مردان از مشکل بدخوابی رنج می‌برند. آنان یا به سختی به خواب می‌روند و یا نمی‌توانند بدون وقفه بخوابند. مهم‌ترین دلیل بدخوابی استرس است که ناشی از مشکلات شغلی، خانوادگی و یا سلامتی است. برای همین بسیار مهم است که قبل از رفتن به رختخواب، سعی کنیم به آرامش برسیم.

 

چه می‌توان کرد؟

 پروفسور یورگن تسولی که در دانشگاه رگنزبورگ در بخش پزشکی مربوط به خواب کار می‌کند، می‌گوید، حداقل نیم ساعت قبل از رفتن به رختخواب باید آگاهانه سعی کنیم به حالت آرامش برسیم. او پیشنهاد می‌کند که شب‌ها آگاهانه به دنبال کارهایی برویم که به ما لذت می‌بخشند؛ موسیقی ملایم با صدای کم گوش دهیم و یا قدم بزنیم.

 سوزانه گروس، متخصص اعصاب در مونیخ، بر این عقیده است که حرکت برای رفع استرس و رسیدن به آرامش بسیار مهم است. علاوه بر قدم زدن، او پیشنهاد می‌کند که قبل از خواب روش‌های آرامش دادن به ماهیچه‌ها را به کار ببریم.

نوشیدنی‌های گرم نیز می‌توانند قبل از خواب به ما آرامش بدهند. ولی سوزانه گروس می‌گوید که بر خلاف تصورات رایج، نوشیدن شیر گرم با عسل به خیلی‌ها نمی‌سازد. به جای این، او پیشنهاد می‌کند یک لیوان آب را در جرعه‌های یکسان بنوشیم.

اگر روز بسیار سختی را پشت سر گذاشته‌ایم، طبق توصیه گروس، خوب است مدتی در وان آب نه چندان گرم دراز بکشیم و در صورت امکان در وان مایعات خوشبوی ملایم بریزیم.

 

فاصله گرفتن از زندگی روزمره و رسیدن به آرامش، بهتر از همه در اتاقی انجام می‌گیرد که آدم خودش را در آن راحت احساس کند. اتاق خواب نباید زیادی شلوغ و به هم ریخته باشد. بهتر است وسائلی که مربوط به کار هستند، از کامپیوتر گرفته تا میز اتو، از دسترس خارج شوند. دمای اتاق خواب نیز تاثیر به‌سزایی بر خواب دارد.

www.tamashagaran.ir

دمای بین ۱۶ تا ۱۸ درجه توصیه می‌شود. نکته مهم دیگر این است که تا جای ممکن از سر و صدا جلوگیری کنیم. اگر صدای ساعت‌مان بیش از حد بلند است، آن را عوض کنیم. اگر در خیابانی پر رفت و آمد زندگی می‌کنیم، قبل از خواب پنجره‌ها را باز کنیم تا هوای خانه خوب عوض شود و بعد همه پنجره‌ها را ببندیم. در موارد اضطراری می‌توان از "توگوشی" هم استفاده کرد. تشک و لباس خواب مناسب نیز باعث خواب بهتر می‌شوند.

 دلایل بدخوابی مزمن

 اینکه گاهی خواب‌مان نبرد و یا حین خواب چندین بار بیدار شویم، کاملا طبیعی است. در بسیاری مواقع دلیل آن شکم بیش از اندازه پر یا زیادی خالی و یا مصرف قهوه و چای و کشیدن سیگار قبل از خواب است. ولی اگر مشکل بدخوابی بیش از چهار هفته هر شب تکرار شود و بر زندگی روزمره ما تاثیر منفی داشته باشد، آنگاه باید به پزشک مراجعه کرد. بدخوابی مزمن می‌تواند ناشی از اختلالات هورمونی و یا بیماری‌های روحی هم باشد.

رابطه کم‌خوابی و احتمال افسردگی

کم‌خوابی نه فقط با خستگی جسمی همراه است بلکه روحیه را هم تضعیف می‌کند. نتیجه یک پژوهش تازه بر روی ۱۶ هزار نوجوان آمریکایی حاکی از آنست که خواب کافی آن هم در ساعات تاریک شبانه‌روز مانع افسردگی می‌شود.
 

کم‌خوابی نه تنها خستگی می‌آورد بلکه می‌تواند منجر به افسردگی شود. واقعیت این امر بر روانشناسان پوشیده نیست. یک پژوهش تازه محققان آمریکایی که با شرکت ۱۶ هزار دواطلب صورت گرفته است این مطلب را تأیید می‌کند. محققان دانشگاه کلمبیا در ایالت نیویورک، ارتباط عادات خواب و مشکلات روحی مانند "فکر خودکشی" و افسردگی را میان نوجوانان شرکت کننده در این تحقیق بررسی کردند. والدین این نوحوانان نیز با پر کردن پرسش‌نامه‌های مختلفی این تحقیق را همراهی کردند.
 
بررسی آمار این تحقیق حاکی از آنست که نوجوانانی که شب‌ها زود به رختخواب می‌روند به مراتب کمتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به افسردگی قرار دارند. در مقابل، ۲۰ درصد از نواجوانانی که اجازه دارند دیرتر از ساعت ده شب به رختخواب روند اغلب به خودکشی فکر می‌کنند.

کم‌خوابی و فکر خودکشی

تیم پژوهشی دانشگاه کلمبیا در گزارش خود قید می‌کند که ۵۴ درصد والدین گفته‌اند از فرزندان‌شان می‌خواهند در روزهای هفته ساعت ده شب به رختخواب بروند. ۲۱ درصد گفته‌اند ساعت یازده و ۲۵ درصد دیگر اعتراف کردند نوجوانانشان اجازه دارند نیمه شب یا حتی دیرتر به رختخواب می‌روند.

از سوی دیگراطلاعات جمع‌آوری شده در این تحقیق ارتباط روشنی را میان زمان خواب و افسردگی در میان نوجوانان نشان می‌دهد. پژوهشگران در گزارش نهایی خود ذکر کردند: « نوجوانانی که به گفته خودشان ۵ ساعت یا کمتر در شب ‌می‌خوابند  حدود ۷۱ درصد بیشتر از آنهایی که هشت ساعت می‌خوابند در معرض خطر ابتلا به افسردگی هستند. این نوجوانان ۴۸ درصد بیشتر به فکر خودکشی می‌افتند.»

کاهش قدرت تحلیل و بررسی

پژوهشگران دانشگاه کلمبیا تأکید می‌کنند خواب ‌ناکافی فاکتور مهمی است که ضریب خطر ابتلا به افسردگی را بالا می‌برد. پروسه‌های فیزیولوژیکی مختلفی ثابت می‌کنند که کم‌خوابی موجب افسردگی می‌شود. خستگی جسمی و روحی توان فرد در مقابل استرس را کاهش می‌دهد و ارتباط او با اطرافیان بخصوص دوستان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در چنین شرایطی قدرت تحلیل و بررسی فرد نیز کاهش پیدا می‌کند.

از سوی دیگر سوالات بسیاری وجود دارد که هنوز بی‌پاسخ هستند مثلأ اینکه احتمالا نوجوانانی که از نظر روحی ثبات روحی بیشتری دارند آرامش شب را بیشتر از آنهایی که افسرده هستند می‌پسندند. یعنی افراد افسرده کمتر می‌خوابند نه اینکه آنهایی که کمتر می‌خوابند افسرده هستند.


نوشته شده توسط : یوسف